Смачно і корисно




Які напої готувати на різдвяні свята?
Чомусь у нас не прийнято при підготовці до зимових православних свят приділяти особливу увагу святковому меню. А адже кожне православне свято передбачає подачу суто специфічних страв, багато рецептів яких загублені, що стосується і ароматних різдвяних напоїв. Приготувати ритуальний пиріг і подати до нього гарячий чай або узвар із сухофруктів або щось більш гарячіше— хіба не запам’ятається таке частування?
Символічний напій Нового року — пляшка шампанського! Ну як зустрічати Новий рік без келиха ігристого вина? А якими традиційними напоями потрібно зустрічати Різдво? Різдво, мабуть, у всіх людей асоціюється з чимось світлим, сніжним, морозним. Різдвяні казки, різдвяні фільми — сповнені чудес і доброти! І що може бути приємніше, ніж закутавшись в плюшевий плед, дивитися чудовий добрий фільм — або читати книгу — і неспішно, з насолодою потягувати гарячі, ароматні різдвяні напої? Або сидіти за святковим столом з близькими людьми і насолоджуватися запахами червоного вина і кориці?

Стародавні напої для святкування Різдва
Узвар
Узвар — питво прохолодне, тим не менш, його прийнято готувати на церковні свята — в тому числі і на Різдво. Узвар — майже ритуальний напій, який прийнято подавати у Святвечір.
Інгредієнти для узвару знайдуться практично в кожному будинку. Обов’язковими є сушені яблука, груші, чорні родзинки і мед. А далі вже можна за своїм бажанням додати корицю, цедру апельсинову або лимонну або сік цих цитрусових.
Відмінністю узвару від компоту є те, що його не потрібно кип’ятити — лише довести до кипіння і вимкнути. В окріп сухофрукти додаються тільки в певному порядку: спочатку яблука, п’ять хвилин по тому — груші, а слідом — родзинки та інші інгредієнти. Напій доводиться до кипіння і лише після охолодження до 30-40 градусів в нього додають мед.
Готовий узвар подають до столу тільки в охолодженому вигляді.

Чудові напої з різних країн світу

У Європі та Сполучених Штатах Різдво — одне з найбільших і улюблених свят. Прикрашені яскраво будинку, сяючі ялинки, шкарпетки з подарунками, Санта-Клауси, запечені індички і, звичайно ж, чудові традиційні алкогольні напої, що зігрівають душу і тіло і прносять в сімейні посиденьки романтику і затишок.
 Глінтвейн
Найвідоміший нектар Різдва - глінтвейн. В ідеалі, він готується на основі червоного вина — обов’язково сухого! Для тих, кому складно або не хочеться шукати інгредієнти для глінтвейну, в кожному супермаркеті на полиці зі спеціями розташовуються пакетики з набором спецій спеціально для цього напою. Складові глінтвейну можуть варіювати залежно від смакових уподобань його творця, але, як правило, це кориця (Не перемелена — паличками), гвоздика, висушена цедра лимона і апельсина. Можна додавати родзинки, мед, мускатний горіх, кардамон, цукор — звичайний або тростинний. У кожному разі, питво, у складі якого є сухе вино і кориця, жодної дорослої людини не залишить байдужої!
Вино необхідно підігріти до дев’яноста градусів в емальованій каструлі (стежимо, щоб вино не закипіло!), Потім додаємо в нього всі спеції. Накриваємо нектар кришкою і наполягаємо чверть години. Подаємо в спеціальних кухлях для глінтвейну.

Пунш
Наступний чудовий напій — це пунш! Його варіацій існує така велика кількість, що навіть їх перелік зайняв би масу часу. Він може бути гарячим і холодним, алкогольним (міцним і слабким) і безалкогольним … А кількість можливих інгредієнтів просто не піддається обчисленню — вино, горілка, бренді, ром, чай чорний, цукор, лимонний, апельсиновий сік, бутони гвоздики, палички кориці, шматочки фруктів і багато-багато іншого.
У пуншу є своя раціональна риса: його варіації без алкоголю можна готувати для дітей, що неодмінно призведе останніх у захват!
Найбільш популярний алкогольний пунш готуватися з 2 частин чаю, 1 частини рому і добавки, начебто лимонного соку, меду і кориці. У гарячий чай додається ром, мед, сік лимона і спеції і пунш стоїть на слабкому вогні близько 15-20 хвилин. Вживати можна відразу, а можна в охолодженому вигляді.
Безалкогольний пунш готується так само, тільки ром слід замінити на будь-який фруктовий сік.

Грог
Ще один нектар Різдва — грог. Стихійно винайдений англійськими моряками в середині 16 століття, грог був привезений в Україну через три століття і тут же припав до смаку і міцно прижився.
Класичний грог — це суміш рому з окропом. Але як само не облагородити алкоголь перед подачею на стіл? Вода і ром беруться в пропорції один до одного. Додається цукор, лимон з шкіркою або його цедра, апельсинова цедра, все та ж кориця і гвоздика. Готується напій буквально кілька хвилин — треба тільки закип’ятити — і тут же подається до трапези!
Грог, чи чай, чи коньяк, чи з сухофруктами — які б напої не стояли на різдвяному столі, головне, щоб вони створювали затишну гармонійну обстановку в будинку, давали привід побути довше з коханими людьми і приємно провести день або вечір за спокійними довірчими бесідами.

Панакотта


Класичний італійський рецепт:
Вершки 25%  0,5 л; 1 стручок натуральної ванілі; молоко 125 мл, желатин 10 г, цукор 150 г.
Спочатку замочують желатин у холодній воді до набухання. В окрему ємність вливають  вершки, додають цукор та розмішують. Потім у вершки додають розрізаний вздовж стручок ванілі та нагрівають майже до кипіння, і настоюють на ванілі. Потім виймають та викидають стручок ванілі та охолоджують вершки. Желатин відтискають від зайвої води, додають молоко, підігрівають. Коли желатин розчиниться – з’єднують з вершками. Перемішують, розливають по формочкам або склянкам і охолоджують до повного застигання близько 3-4 годин. Формочку занурюють на 10 секунд у гарячу воду і викладають панакотту з формочки на десертну тарілку, зверху поливають фруктовим або ягідним соусом. Панакотту можна подавати у склянці в якій застигала, поливши її зверху соусом.
Сучасні способи теплової обробки продуктів
СОТЕ
      Ця назва прийому кулінарної обробки має французьке походження. Полягає він у миттєвому опусканні продукту в невелику кількість киплячого масла з метою руйнування клітинних структур. У цього терміна кілька значень, і одне з них — «стрибати» або «підкидати». Сковорідку швидко рухають назад-вперед і вгору-вниз так, що продукт, який готується, ударяється об бічні стінки сковороди й підстрибує, перевертаючись у повітрі й падаючи назад. Сортування використовують тоді, коли смажать м'ясо, птицю, картоплю, кабачки, цибулю або нирки, нарізані тоненькими скибочками чи шматочками, струшуючи їх на сковороді в невеликій кількості гарячого жиру або масла. Смажать, доки вони не стануть золотаво-рум’яними.

Деглясування
Після смаження продукту (зазвичай м'яса або птиці) його знімають зі сковороди, жир зливають, наливають міцний бульйон, вершки, сік, вино або коньяк і уварюють суміш. Даний процес, при якому екстрактивні речовини розчиняються в рідині, називається деглясуванням або деглясе. Отримана рідина використовується як соус. Таке приготування соусу називається «а-ля міпуте», тобто «зараз, не заздалегідь». Слід зазначити, що з погляду зниження калорійності соусу й страви в цілому цей прийом виправданий, видаляти весь жир — помилка, тому що справжнього аромату соусу падає жир.


Папільйот

      Спосіб теплової обробки, що передбачає приготування їжі, загорненої в папір, фольгу, плівку. Даний метод використовується, якщо потрібно максимально зберегти природну вологість продукту, сік та ароматичні речовини.
 Продукти щільно загортають у промаслений папір або фольгу так, щоб пара не виходила в процесі теплової обробки і зберігалися натуральний смак та поживні речовини.
 Температура запікання повинна бути близько 200 °С.

Приготування у вакуумі

        Підготовлену сировину поміщають в герметичні полімерні пакети, з яких видаляється повітря, і вони герметично закриваються. Пакети обробляються паром низького тиску (при 70-100 °С) та охолоджують до З °С. 
           За такої температури строк зберігання готової кулінарної продукції становить від 1 до 3 тижнів. Перед використанням продукція може розігріватися прямо в пакетах па водяній бані (при температурі 85 °С) або за допомогою сучасного обладнання (СВЧ-печей або пароконвектоматів). Вважається, що цей спосіб найбільш доречний у поєднанні із шоковим замороженням та обробкою в пароконвектоматі.
      Особливі переваги вакуумного приготування полягають у тому, що він робить молекулярну структуру клітин незмінною, зменшує деформацію продуктів, надасть неповторного аромату, дозволяє готувати їжу без жиру, додати їй дієтичної спрямованості завдяки відсутності 
       кірочки.

Хочете, щоб ваше картопляне пюре було завжди смачним?
Тоді ці поради стануть вам у нагоді.
Що може бути простіше, ніж картопляне пюре? Здавалося б, це одна з найбільш банальних страв нашої традиційної кухні і робити його вміють всі. І це дійсно так - з однією поправкою. Далеко не всі вміють робити його смачно. На що потрібно звернути увагу, щоб ваше картопляне пюре дійсно вдалося?
1. Вибирайте для приготування пюре сорт картоплі з високим вмістом крохмалю.
2. Для додання картоплі аромату в каструлю під час варіння можна покласти зубчик часнику, цілу цибулину або невелику цілу моркву.
3. Заливайте картоплю гарячою водою і посоліть.
4. Картоплю потрібно насамперед, доварити. Іноді проблеми у вигляді невеликих грудочок є саме результатом недовареної картоплі.
5. Після того, як картопля звариться потрібно злити відвар, а картоплю підсушити (посуд накрити кришкою і поставити на плиту на 3-5хвилин на не дуже гаряче місце).
6. Смак пюре вийде більш ніжним, якщо додати в нього пару столових ложок майонезу, сметани, несолодкого йогурту або плавленого сиру.
7. Пюре буде більш пластичним, якщо до протертої картоплі додати збитий білок яйця.
8. Додавайте вершкового масла. Його присутність робить пюре ніжним, допомагає домогтися кремоподібної консистенції і надає легкий вершковий смак. Головний ознака "столовського" картопляного пюре - водянистість, яка вказує на відсутність в ньому жирів.
9. Не додавайте холодного молока - пюре стане сірим.
10. Пюре чудово "дружить" з такими добавками і прянощами: білим перцем, печеним часником, смаженою цибулею, смаженими грибами, гірчицею, тертим пармезаном, чебрецем, розмарином.
11. З охолодженої картоплі пюре буде в’язке і тягуче, а з протертої разом з відваром – не досить білим і пухким.
12. Якщо треба скоротити калорійність, крім заміни молока на картопляний відвар, можна замінити половину картоплі іншим розвареним овочем з нерізким смаком: кольрабі, пастернаком, топінамбуром.
13. З молодої картоплі пюре не смачне, її краще відварювати.



Як готувати складні й кольорові каші?

 Насправді складні вони тільки тому, що складені з крупи і кількох видів овочів, а готувати їх просто. До того ж вони дуже ситні і смачні! 
 Для приготування такої каші знадобиться каструля з товстими стінками. У олії обсмажують цибулю або моркву, або і те й інше разом. Потім додати спеції, крупу, овочі і варити до готовності. Солити, коли крупа закипить. Наприкінці варіння додати дрібно порізаний часник і зелень.
Тепер визначимося, що з чим дружить? У сенсі крупи та овочі.
 З рисом прекрасно гармонує капуста, кабачок, гарбуз, болгарський перець. Причому капусту і перець треба обсмажувати разом з цибулею і морквою, а вже потім засипати рис. А гарбуз і кабачок смажити не варто, вони й так швидко варяться. Одночасно можна покласти перець і на вибір: капусту, кабачок або гарбуз.
 З гречкою прекрасно поєднуються капуста, кабачок, гарбуз, болгарський перець, а також буряк. Ці овочі можна класти окремо, а можна поєднати, як у варіанті з рисом.  Чудово в гречану кашу додати гриби. Можна свіжі, їх обсмажуємо з цибулею, перед тим, як засипати крупу.
 З вівсяною уживається, мабуть, тільки буряк, зате так виходить дуже смачно! Для всіх незвично виглядає така малинова каша.
 З пшоном найсмачніше буде картопля, порізана дрібними кубиками, кладемо її одночасно з крупою. Можна цю кашу після насипання  посипати дрібно нарізаним сиром, це додає пікантності. Така каша дуже ситна.
 Ну і звичайно, пшоно з гарбузом. Коли крупа і гарбуз зваряться, розтираємо шматочки гарбуза ложкою, вийде яскраво-помаранчева каша. За бажанням, наприкінці варіння можна додати цукор і молоко.
Перлова крупа дуже смачна з цибулею, морквою та болгарським перцем, нарізають їх великими кубиками і обсмажують, також можна використати  кабачок.
Пшенична і кукурудзяна крупи гарні й просто з обсмаженою, дрібно порізаною цибулею і з додаванням кабачка. А ще,  пшенична каша з додаванням тушкованого шпинату – страв зелена й корисна!
Смачного!

Сподіваюсь ці поради знадобляться вам і ви зможете готувати смачні і корисні супи.


Продукти для супів потрібно підбирати відповідно до сезону.
Готувати супи найдоцільніше перед самим вживанням, щоб вони не втрачали своїх поживних якостей.
Спецій слід давати стільки, щоб вони доповнювали і поліпшували смакові якості страви.
При приготуванні капустяних супів, намагайтесь використовувати різні види капусти, не обмежуйтесь тільки білоголовою.
 Доводити до кипіння треба завжди на сильному вогні, потім вогонь зменшити.
Почищені овочі не слід тримати у воді, бо вони втрачають поживні речовини, а нарізати треба тільки перед додаванням їх у суп.
Після завершення приготування супу додайте пару столових ложок свіжого овочевого соку (морквяного, бурякового. Капустяного, цибулевого, лимонного).
Лавровий лист та перець додають в суп перед закінченням варіння.
Залишати в супі лавровий лист не треба, бо він погіршує смак страви.
Щоб суп не був каламутний, рис, пшоно, гречку, локшину треба на 2-3 хвилини занурити у гарячу воду і дати їй стекти на ситі, а потім уже класти в бульйон і варити до готовності.
Овочі, що мають у своєму складі кислоту - солоні огірки, щавель, шпинат, - слід додавати наприкінці варіння супу, бо інакше картопля буде твердою.
Суп з перловкою не матиме неприємного синього відтінку, якщо крупу відварити окремо, майже до готовності, і лише тоді покласти в суп. З першою водою зійде каламуть, і рідина буде чистою і прозорою.
Пересолений суп можна врятувати, якщо жменьку промитого рису загорнути в чисту полотнину, вкинути в суп і прокип'ятити. Рис вбере зайву сіль.
Зварені заправні супи треба залишати для настоювання протягом 10-15 хвилин.
Доливати воду в суп у процесі варіння не рекомендується, бо це погіршує його смак.
Суп із кислої капусти солять уже після того, як капуста зварилася, інакше його легко можна пересолити.
Спецій в овочеві супи кладуть небагато, бо ці супи достатньо ароматизовані самими овочами.

Немає коментарів:

Дописати коментар